Dahiliye

Hayvan bakımında başlıca problemimiz teşhislerin gecikmesidir.

Evcil dostlarımızın her sisteminde olabilecek iç hastalıklarını;

Etiyoloji (hastalıkların arkasındaki nedeni)

Patogenez (hastalığın kaynağı ve gelişmesi sırasında organizmadaki değişiklikler bütünü)

Semptomlar

Ayırıcı tanı, tedavi ve korunma yöntemleri açısından değerlendirmekteyiz.

Bu değerlendirmeleri, son teknolojik cihazlarımız ile yaptığımız kan tahlilleri, görüntüleme yöntemleri, dışkı muayenesi ve idrar tahlilleri, biyokimya analizleri ile yapmaktayız.

En sık karşılaştığımız solunum yolu enfeksiyonları bronşit, pnömoni ve alerjik reaksiyonlardır. Bu vakalarda burun akıntısı, zor soluk alıp verme (solunum güçlüğü), halsizlik, iştahsızlık, ateş görülebilmektedir.

Sindirim sistemi hastalıklarında en çok viral veya bakteriyel ajanlar sebebiyle oluşan bağırsak enfeksiyonları ile karşılaşılmaktadır. Bu tarz durumlar tipik olarak kendini ishal ve kusma ile belli eder. İshal ve kusmaya bağlı sıvı kayıpları, halsizlik, isteksizlik, bağırsaklarda gaz birikmesi, iştah kaybı, ödem ve ateş şekillenebilir. 12-24 saatten fazla süren ishal ve kusma durumlarında evcil dostlarımızı veterine hekim müdahalesi için mutlaka kliniğimize getiriniz.

Bir diğer sıklıkla karşılaştığımız hastalık üriner sistem enfeksiyonlarıdır. Bunlar da genellikle bakteriyel ajanlar sebebiyle olabileceği gibi, üşütme, böbrekte, idrar yolu ve idrar kesesinde taş oluşumu sebebiyle de gelişebilmektedir. Bu vakalarda zor idrar yapma, ağrılı ve kanlı idrar yapma yada hiç idrar yapamama görülmektedir. Bu tip olgularla karşılaşmamak için düzenli olarak kan ve idrar tahlilleri verilmelidir. Karşılaşıldığında ise vakit kaybetmeden kliniğimize gelinmeli ve evcil dostumuzun röntgen, ultrason ve sondalama işlemleri ile tedavisine başlanmalıdır.

Kemal SEZEN

Veteriner Hekim

BİZE ULAŞIN

  • Başak Mahallesi Yunus Emre Caddesi No:18/1I Başakşehir / İSTANBUL
  • +90 552 880 3030
  • Mesaj Gönderin
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Pazartesi - Cumartesi
            09:00 - 23:00

Pazar
            11:00 - 19:00